• kontakt@tvchannel.pl

Czy darmowe telewizje internetowe są legalne?

Czy darmowe telewizje internetowe są legalne?

Oglądanie filmów i seriali w sieci, bezpłatnie to bez wątpienia kusząca opcja dla wielu osób. Tym bardziej, że ostatnio jest wiele stron internetowych, które taką opcję oferują. Korzysta się z nich często oraz chętnie, ale pewnie wielu użytkowników w ogóle zastanawia się czy będzie to legalne.

Warto przyjrzeć się telewizji internetowej nieco bliżej, szczególnie gdy chodzi o sygnał proponowany za darmo. Co to oznacza, czy przy takiej telewizji nie jesteśmy na bakier z prawem?

Telewizja internetowa, czyli co?

Telewizja internetowa może mieć dwa oblicza. Może być to klasyczna stacja telewizyjna, która poza tradycyjnym sygnałem pozwala również na odbiór programów za pośrednictwem specjalnych internetowych platform takich jak Ipla czy TVN Player. Telewizja internetową może być również sygnał, który ktoś przygotowuje i udostępnia wyłącznie przez sieć. Istnieją także strony, które nie nalezą do żadnej telewizji i nie tworzą sami swoich treści. Jak do tej sytuacji prawo się odnosi?

Czy darmowa telewizja jest zgodna z prawem?

O tej kwestii mówi artykuł 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także artykuł 116 tej samej ustawy. Prawo jest jednoznaczne – korzystanie z tego typu stron internetowych nie jest legalne, podlega karze grzywny, a niekiedy nawet ograniczenia czy pozbawienia wolności. Nie można dzielić się z innymi transmisją programu internetowego. Jednak bardzo wiele osób próbuje takie zakazy obchodzić. Administratorzy stron uważają w takim przypadku, że wyrażają zgodę na udostępnienie plików jakie znaleźli w internecie zaś nie zajmują się transmisją programu.

Platformy telewizji internetowej

Oprócz tego podejmuje się w wielu przypadkach decyzję o rejestracji działalności poza granicami Polski, w państwach, gdzie prawo funkcjonuje inaczej. Trzeba pamiętać, że internet w tym zakresie rzeczywiście daje bardzo duże pole do manipulacji. Podobnie to wygląda, jeśli chodzi o stronę z torrentami. Mieliśmy już sytuacje, w których właściciele takich stron byli oskarżani o dystrybuowanie materiałów wartych miliardy dolarów. Przede wszystkim do tej pory była to walka w innych krajach, jednak w Polsce również ten temat budzi coraz większe zainteresowanie organów prawnych. Rozpoczęta została walka z telewizjami internetowymi. W ciągu kilku lat zablokowane zostały takie serwisy jak zalookaj.to czy ekino.tv. Założycielom tych stron grożą kary do trzech lat pozbawienia wolności. Procesy nadal się toczą a co jakiś czas wytaczane są nowe.

Co oglądać, czego unikać?

Wniosek jest tutaj bardzo prosty a mianowicie bardzo rzadko jest tak, że otrzymujemy coś za darmo. Jeśli stacja udostępnia w sieci swoje własne programy można je oglądać legalnie bez obaw. Uważać należy jednak na strony i serwisy, które udostępniają materiały różnych stacji. Oglądanie tych witryn nie jest zgodne z polskim prawem. Użytkowników to jednak nie odstrasza. Przyciąga przede wszystkim chęć oszczędności natomiast jest ona większa niż obawa przed grzywną. Warto jednak przemyśleć sobie motywy i zastanowić się czy warto ryzykować.

Udostępnij:

Polecamy

śmieszne zdjęcia

Zobacz