• kontakt@tvchannel.pl

Jak połączyć telewizor z Internetem – przegląd rozwiązań SMART

Jak połączyć telewizor z Internetem – przegląd rozwiązań SMART

Internet jest pełen różnych materiałów wideo, które zachęcają, by obejrzeć je na dużym ekranie. Sprawdzamy więc co będzie potrzebne, by podłączyć się z telewizorem do Internetu i korzystać z materiałów oferowanych w serwisach VOD.

Smart TV

Najprostszy sposób na to, by połączyć telewizor z internetem będzie korzystanie z platformy SMART TV i skonfigurowanie sieci. Obecnie praktycznie wszystkie telewizory jakie są dostępne w sprzedaży posiadają również moduł Wi-Fi i wbudowany system Smart TV. Telewizory wyposażone są zazwyczaj w moduł bezprzewodowej transmisji danych oraz w specjalny, własny system operacyjny. Producenci mają wiele rożnych platform a najbardziej popularne obecnie rozwiązania to Samsung Smart TV, webOS w telewizorach marki LG i Android TV od Google, który wykorzystuje marka Sony.

Smart TV zazwyczaj ma podstawową przeglądarkę internetową a także dostęp do sklepu z aplikacjami. Dostawy usług VOD pozwalają z pomocą przygotowanego oprogramowania oglądać materiały jakie oferują bezpośrednio na telewizorze. Do korzystania z rozwiązań Smart TV nie trzeba mieć żadnego dodatkowego sprzętu.

Set-top boksy

Nie wszystkie telewizory otrzymują moduł transmisji danych i system operacyjny, który będzie pozwalał na instalowanie aplikacji. Część systemów Smart TV jest przestarzała i mało popularna natomiast dostawcy nie starają się o przygotowanie nowego oprogramowania. Jednak nie musi to oznaczać, że nie będzie szans na połączenie telewizora z internetem.

Nowoczesny dekoder

W takiej sytuacji wykorzystywać można tak zwane set-top boksy. To niewielkie urządzenia, które podłącza się do zasilania a także do portu HDMI w telewizorze. Obsługuje się je z pomocą specjalnego pilota. Takie urządzenie ma swój system operacyjny i pozwala na instalowanie aplikacji czy strumieniuje filmy, serialne a także inne pliki z sieci. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych set top boksów, które przygotowywane są przez różnorakie firmy.

Większość z nich funkcjonuje w ramach systemu Android. Ich zaletą będzie to, że w przeciwieństwie do Smart TV można będzie wygodnie ten element wymieniać na nowszy, sprawniejszy, tak by model był na bieżąco z dostępnymi rozwiązaniami technicznymi. Urządzenie tego typu nie jest też szczególnie drogie. Użytkownicy zainteresowani oglądaniem wideo z internetu w telewizorze mogą obecnie wybierać wiele rożnych urządzeń, jednak najlepszy będzie jeden ze sprzętów od dwóch wiodących firm.

Chromecast

Google w swojej ofercie posiada Chromecast. To niewielkie urządzenie, które podłącza się do portu HDMI. Chromecas łączy się z siecią domową i będzie bezprzewodowym odbiornikiem obrazu wyświetlanego na innych urządzeniach, w tym również na telefonie czy komputerze. W przypadku wybranych usług będzie można łączyć się bezpośrednio z serwerami a smartfon będzie pełnił funkcję pilota.

Apple TV

Innym urządzeniem, które ma podobne przeznaczenie będzie Apple TV. To sprzęt, który spodoba się wszystkim użytkowników iPhonów, iPadów oraz komputerów Mac. Obsługują one system AirPlay, który pozwala na przenoszenie materiałów multimedialnych z urządzenia mobilnego na ekran telewizora.

Sprawdź aktualny tv program na wieczór

Udostępnij:

Polecamy

śmieszne zdjęcia

Zobacz