• kontakt@tvchannel.pl

Historia telewizji internetowej w Polsce - od czego się zaczęło? cz. I

Historia telewizji internetowej w Polsce - od czego się zaczęło? cz. I

Warto poznać historię telewizji internetowej w naszym kraju i zobaczyć z czego tak naprawdę wzięła się internetowa telewizja. Warto dowiedzieć się na czym polega działanie telewizji internetowej na żywo oraz VOD – czyli wideo na żądanie. Warto zobaczyć jak bardzo w ostatnich latach telewizja przez internet się rozwinęła.

Jeszcze nie tak dawno mieliśmy czasy telewizorów kineskopowych oraz nagrywanie filmów i seriali na kasety VHS. Dla współczesnej młodzieży jednak jest to melodia dawnego pokolenia. Dziś, gdy mamy czasy telewizji internetowej już nikt nie musi spieszyć się do domu, by zobaczyć finałowy odcinek serialu. Nikt już nie przegląda programu telewizyjnego licząc na to, że będzie powtórka ulubionego serialu. Dodatkowo nie ma już standardowych, stacjonarnych wypożyczalni filmów. Dzieje się tak dlatego, że wszystko mamy dostępne praktycznie od ręki w internecie. Ale czy w rzeczywistości jesteśmy tak starzy, że czasy VHS pamiętamy, czy po prostu wszystko tak mocno poszło do przodu? W ciągu ostatnich 10 lat telewizja internetowa w Polsce rozwinęła się tak bardzo, że wiele osób nie wyobraża sobie już powrotu do dawnych czasów.

Telewizja internetowa - wszystko zaczęło się od YouTube

Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, że to znany serwis Youtube był początkiem przekazów telewizyjnych w internecie. Pierwszy film na tym kanale pojawił się w 2005 roku i od tego momentu popularność tego serwisu już wyłącznie się umacniała co wpłynęło na jego bardzo szybki rozwój. Dziś praktycznie każdego dnia na witrynie pojawia się ponad 80 tysięcy nowych filmów. W roku 2010 mieliśmy po raz pierwszy światowa transmisje wydarzenia sportowego przez kanał. Oglądana ona była przez około 50 milionów widzów.

Odtwarzanie telewizji internetowej

Rok później doszło do tego, że dzienna liczba wyświetlanych filmów przekroczyła 3 miliardy. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród widzów w internecie cieszyła się transmisja brytyjskiej pary książęcej Williama i Kate a także beatyfikacja papieża Jana Pawła II. Dziś jednak dużo bardziej YouTube to serwis, który pełni funkcję skoncentrowaną na odtwarzaniu materiałów, które są gromadzone na serwerach. Serwis ten jest doskonałym narzędziem do wyświetlania programów tworzonych przez amatorskie telewizje internetowe.

Historia telewizji internetowej w Polsce

Początku internetowej telewizji w naszym kraju to rok 1998, gdy powstały pierwsze publiczne testy realizowane przez Miejską Sieć Komputerową Lodman w ramach działań Centrum Politechniki Łódzkiej. Dziś projekt nosi nazwę TVi Lodman i jest to jedna z pierwszych polskich instytucji, której udało się uruchomić dostępny publicznie internetowy strumień wideo. Kilka lat potem postała telewizja COMTV w roku 2005, która swoją działalność oparła o własną produkcję telewizyjna. Początkowo były to wyłącznie wywiady i realizowanie z koncertów czy wydarzeń sportowych, z czasem pojawiła się pełna realizacja meczów piłkarskich czy wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce na terenie Śląska. Kolejna propozycja to telewizja internetowa Lemon TV, która wystartowała pod patronatem portalu o2.pl co pobudziło do działania w kierunku kolejnych dużych serwisów jak onet, wp czy interia, które również wprowadziły swoją telewizję.

Udostępnij:

Polecamy

Rekordy

Zobacz